True or False (2016)

Poster Pravda nebo lež

Krátká dokumentární koláž “Pravda nebo lež” (17 min) reflektuje současné česko-čínské vztahy, negaci porevolučních havlovských ideálů a směřování české zahraniční politiky na východ. Film je absurdní politickou groteskou, složenou z propagandistických videí, animací, čínských televizních zpráv a vlastních dokumentárních záběrů z Prahy, jež souvisí s aktuálním tématem – a to nově budovanými, na ekonomických základech stavěnými česko-čínskými vztahy, v čele s prezidenty obou zemí, kteří jsou vyobrazeni v kontrastu s ikonickým záběrem muže před tankem z Náměstí nebeskéo klidu v roce 1989 a naléhavými básněmi Egona Bondyho a disidenta Liao I-wu.

„Pravda nebo lež“ nejprve ve zkratce, zkomponované z archivních dokumentárních záběrů, shrnuje česko-čínské vztahy v 50. letech 20. století a připomíná události z roku ‘89 v obou zemích. Po tomto krátkém úvodu nás film zavádí do reality Prahy i Pekingu dnešních dnů. V Pekingu vidíme místa osudného masakru na Náměstí nebeského klidu, kde se čtvrtstoletí po roce ‘89 odehrávají pompézní oslavy konce II. světové války mohutnou vojenskou přehlídkou s kolonami tanků, symbolizujícími nezlomnou sebedůvěru této vojenské a ekonomické velmoci. A po masakru a muži stojícím proti jedoucí koloně tanků uprostřed několikadenního krvavě potlačeného povstání, jež se na Západě stal ikonickým záběrem a v Číně je zatajován, není nikde ani stopy. Jen hlas disidentského básníka Liao I-wua, jehož srdceryvný přednes záběry pompézních oslav podkresluje, vypráví příběh zoufalství rozstřílené generace. V Praze také vidíme místo rozhodujícího střetu studentů s policií – Národní třídu, po které na výročí Sametové revoluce opět táhnou studenti a poklidně a recesisticky protestují proti současnému prezidentovi a vládní garnituře, která kormidlo plavby naší země opět otáčí východním směrem.

OCENĚNÍ A PROJEKCE

Film v květnu vyhrál v květnu 2016 cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu Zlatý voči.

Další projekce: festival Film Sokolov, minifestival Bokem, Povaleč, Slavonice Fest, Silver Eye -filmotéka během Dokumentárního festivalu v Jihlavě, FAMUFEST, Plzeň – Moving Station, Knihovna Václava Havla, This Human World -Vídeň (mezinárodní premiéra, prosinec 2016)