SVÁTEK MÁJSKÝCH MATEK

Santiago Atitlán, Guatemala, 10. května 2010

Jdu na nákup na místní tržiště v Santiagu Atitlán. Je pátek a tržiště je plné prodávajících žen. Sedí na náměstí a v postranních uličkách a prodávají co se dá – zeleninu, exotické ovoce, placky, rukodělné výrobky, slepice, malé psíky a prasátka přivázaná na provázku. Krčí se na zemi, každá má přivázané na šňůrce jedno zvíře a doufá, že ho za pár ketzalů prodá, aby domů přinesla něco málo peněz pro svou početnou rodinu. Když na ně namířím kameru, většinou si hned zahalí tvář do šátku, proto musím fotit pohotově a nenápadně. Fotografie jim prý krade duši a hlavně asi ani nechápou, proč je někdo fotí. Kupuji si banány, avokáda a ananas – čerstvé a výtečné.

Ženy a matky to nemají v Guatemale zrovna lehké. Dřou od úsvitu do noci, neznají víkendy ani odpočinek. Mašiny kukuřičných strojů se zapínají v pět ráno, aby se vyrobila mouka a ráno se mohly péct a podávat kukuřičné placky, které jsou tou nejdůležitější přílohou středoamerické kuchyně. V Guatemale se pracuje nonstop a rodí se tam nonstop. Guatemalské matky jsou vskutku plodné. Při práci v tamní nemocnici v Santiagu Atitlán, které je obýváno májskou populací jsem se o tom přesvědčila na vlastní oči.

Do nemocnic chodí na kontrolu matky se svými potomky – stojí v dlouhých frontách a jdou na pravidelnou kontrolu podvýživy svých dětí. Naštěstí základní nemocenská péče a léky jsou zde v chudých oblastech zdarma, takže matky s dětmi chodí do nemocnic v houfech. Není výjimkou, že matka má deset dětí a ani si nepamatuje jejich jména, natož pak datum narození. Vysoká porodnost a nulová prevence proti početí souvisí s obrovskou nevzdělaností a negramotností ženské populace. Více než polovina dívek nechodí do škol a děti už od útlého věku pracují, rozhodně jim nebyl nadělen lehký osud. Ženy, respektive dívky začínají rodit mladé a ve frontě u doktora se tísní jak mladičké sotva čtrnáctileté novorodičky, tak jejich padesátileté babičky. Strhané, upracované rodičky, které třímají v náručí nemluvně a přitom už jsou dávno babičkami a prababičkami. Podepisují se otiskem prstu a ani nevládnou španělštinou, většina z nich hovoří pouze místním májským nářečím, tzutuhilsky.

Májské ženy neodpočívají, stále pracují. Jejich hlavním posláním je rodit a vychovávat děti a starat se o velké rodiny. A také přivydělávat k platům svých mužů, kteří také dřou za minimální mzdu od rána do noci. Proto prodávají na místním tržišti, nosí na hlavě těžké džbány či velké koše s nejrůznějšími komoditami, chodí s nimi na břeh jezera nabírat vodu a prát. Ženy se dosud strojí do ručně vyšívaných krojů – dennodenně nosí bohatě vyšívané pestrobarevné blůzky s motivy ptáků, květin a stromů, na výšivkách pracují celé noci. K barevným blůzičkám si zavinují proužkované sukně přepásané barevně vyšívanými pásy.

Jsou to prosté, usměvavé ženy.  Nestěžují si, nelenoší, nechodí na kávu ani do kina. Ve městě je nečeká žádná zábava, žádné divadlo. Natož pak hospoda, kam ženy nesmí ani vstoupit. Vidí se a klevetí jen na tržišti či na hlavním náměstí. A vlastně jediným povyražením a vytržením z dennodenní reality je pro místní, velice pobožné Máje nedělní katolická nebo evangelická mše.

Jednou do roka však ženy pracovat nemusí a mohou slavit- a to na DEN MATEK, státní svátek. Tahle tradice se sem dostala přes Mexiko ze Spojených států a v Guatemale ji ve 20. letech 20. století zavedla levicová vláda. Z dnešního pohledu však svátek nemá alespoň zde v městečku Santiago Atitlán žádný politický význam a místní ho slaví podle svého. Děti ve školách malují obrázky, učí se básničky a chystají divadelní představení pro své mámy už týden dopředu. I pro ně je to velký den.

Den Matek přichází.  Ráno starosta hlásí do amplionu po celém městečku vše nejlepší všem matkám. Ty se scházejí ve školách svých dětí, kde už od rána vyhrává z reprobeden hlasitá marimba a ve venkovní kuchyni vaří v obrovských kotlích kuchařky sváteční kuřata, která se budou servírovat po skončení programu všem zúčastněným. Žáci a učitelé základní školy Santiaguito už od rána chystají dekorace a i kluci se ten den nastrojí do tradičních májských oděvů- vymění plátěné kalhoty a tričko za tříčtvrteční bílé nohavice vyšívané jemnými proužky a jako svršek si oblékají bílé košile a tmavé vesty. Dívky jsou oblečeny do slušivých modrých či bílo-fialových vyšívaných blůzek stejně jako každý den, některé z nich si však vezmou na hlavu i tokojal, dlouhý pruh tenké vyšívané látky, který si obmotají kolem hlavy, až vytvoří velký širm okolo obvodu celé hlavy.  Májské děti jsou krásné vždycky, ale i staré ženy jsou v ten den krásné.

Program trvá celé dopoledne. Každá ze sedmi tříd základní školy má připravené nějaké přestavení jak ve španělštině, tak domorodé tzutuhilštině a celý program je moderován učiteli základní školy. Žáci jednotlivě přicházejí na pódium a recitují básně, zpívají s doprovodem učitelovy kytary a hrají divadelní představení. Třeba scénku namlouvání mládence, který si vybírá ze tří dívek, každá z nich ukazuje řemeslo, které ovládá. Připravují se tak na reálný život. Atmosféra je velice uvolněná a velice pozitivní- ve vzduchu je cítit láska. Žáci postávají nebo se připravují a matky sedí na malých školních židličkách, některé z nich drží na klíně svá malá miminka, a pozorně sledují vystoupení svých ratolestí. Nejkrásnějším momentem dne je vystoupení matek – na rozdíl od dětí jsou velice nesmělé, už dávno zapomněly, co to je hrát si, ale své role hereček se hostí bravurně a jsou náležitě odměněny tím největším potleskem.  Na samém konci programu přichází na pódium i pan ředitel, ten je dnes za největšího šviháka ve svém parádním oblečení. Za odměnu zve všechny na malé občerstvení – kuřata a kukuřičné placky.

Dnešní den byl velice inspirativní, umožnil se vrátit ve vzpomínkách jak matkám tak i mě do dětských let. Není špatné si zavzpomínat a prožít spolu s malými dětmi jejich  čirou  a prostou radost. Stejně tak je důležité udržovat tradice, hlavně v zemi tak zbídačené, kde bratrovražedná občanská válka skončila před pouhými 14 lety, a takovéto události a svátky jsou jednou z nadějí na lepší zítřky.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s